Hledáme mzdovou účetní s komunikativní angličtinou a znalostí SAP. Nástup možný ihned.

6 největších chyb při pohovoru

Osobní pohovor je klíčová součást výběrového řízení. Nejde jen o to, zda uchazeč odváděl dobře svou předchozí práci, ale zda se mu o tom podaří přesvědčit personalistu a budoucího zaměstnavatele. Na co je tedy třeba dát si při pohovoru pozor?

1. Nepřipravenost

Nikdy nechoďte na pohovor bez předchozí přípravy. Zjistěte si o zaměstnavateli i pozici co nejvíce informací. Rozmyslete si dopředu, na co se chcete zeptat. Bez poctivé přípravy je pohovor jen sázka do loterie.

2. Úspěchy místo frází

Neříkejte o sobě, že jste zaměřený na výkon a týmový hráč. Jsou to fráze a dobré personalisty tím jen odradíte. Místo nich se zmiňte o svých úspěších a vyčíslete je. Zaměřte se hlavně na ty, které odpovídají oboru zaměstnavatele a vaší budoucí pozici.

3. Slabiny

Každý má své slabiny a otázka na ně je běžnou součástí pohovoru. Mějte ty své dopředu rozmyšlené. Nesnažte se být přehnaně sebevědomý, ale ani se zbytečně nehaňte.

4. Délka odpovědí

Nejde jen o to, co říkáte, ale také jakým způsobem. Příliš dlouhé odpovědi působí neprofesionálně a personalista může mít dojem, že ho zbytečně zdržujete. Pokud jste naopak velmi stručný, vzbudíte dojem, že něco skrýváte nebo vás pohovor nezajímá. Vnímejte reakce personalisty a podle nich přizpůsobte délku odpovědí.

5. Hledání v CV

Pište do životopisu pravdu a pamatujte si, co v něm stojí. Pokud musíte odpovědi na své minulé pozice nebo úspěchy hledat v CV, budíte dojem člověka se špatnou pamětí nebo přímo lháře. Ani jedna varianta vám k získání nového místa nepomůže.

6. Přeskakování témat

Každý pohovor má svůj scénář i režiséra, a tím je personalista nebo budoucí nadřízený. Jestliže se budete snažit některé fáze přeskočit nebo rovnou začít odzadu dotazy na plat a značku služebního vozu, můžete se s novou pozicí rozloučit. Nechte řídit pohovor druhou stranu. Teprve když ji přesvědčíte o svých kvalitách, smlouvejte o ceně.

Udělejte na personalistu i budoucího zaměstnavatele skvělý dojem svou připraveností a vhodnými otázkami. Zároveň se vyhněte nejčastějším chybám. To vám pomůže výrazně zvýšit Vaše šance na získání vyhlédnuté pozice.