Můžete být ve své práci opravdu dobrý, všechny termíny plnit včas, chodit neustále s novými nápady, podporovat své kolegy, i tak se Vám může stát, že Vaše pracovní místo bude zrušeno pro nadbytečnost. Zejména v nadnárodních společnostech nemáte zpravidla šanci takové rozhodnutí ovlivnit. Zejména podpůrné činnosti se často přesouvají do jiných zemí, ať už z důvodu nákladů nebo z důvodů jiných. Ukončení pracovního poměru pro nadbytečnost je spojeno s odstupným.
Pokud jste byli u firmy zaměstnáni více než dva roky, dostanete 3 průměrné měsíční mzdy. Hůře jsou na tom zaměstnanci, kteří byli zaměstnáni necelé dva roky (2 mzdy) a ti, co neodpracovali ani jeden celý rok (1 mzda). Řada firem ale navíc nabízí svým zaměstnancům propouštěným při organizačních změnách další kompenzace, případně i podporu při hledání nové práce v rámci outplacementu. Z čistě ekonomického pohledu na tom tedy bývalí zaměstnanci většinou nejsou špatně. Přesto danou situaci většinou vnímají velmi negativně. Není to jen nejistota ohledně hledání nové práce. Je to hlavně ten pocit. Být nadbytečným. Neužitečným? K ničemu?
Před pár lety pro mě bylo velmi překvapivé zjištění, že i lidé, kteří jsou ve své práci nespokojení a stále jen říkají, že už tam nebudou chodit, nesou ukončení svého pracovního poměru z organizačních důvodů také velmi těžce. Najednou je všechno jinak. Jakoby si ani nevzpomněli, co všechno se jim tam nelíbilo. Odcházejí zhrzení a zneuznalí.
Na nucený odchod z práce lidé reagují různě. Někteří už ten den večer odpovídají na úplně všechny trochu zajímavé inzeráty, jiní oddalují sepsání svého životopisu co nejdále a stále se tváří, že se vlastně nic nezměnilo.
Pokud byly Vaším důvodem odchodu opravdu organizační změny, je dobré si to přiznat. Politické a ekonomické faktory na úrovni pozic specialistů a manažerů neovlivníme. Pokud máme odstupné, nemusíme se vrhnout do první práce, kterou se nám podaří sehnat. Co když můžeme vzniklou situaci vzít jako příležitost? Jako příležitost podívat se na svůj život a na svou práci. Zastavit se a zamyslet:
Co mě baví?
V čem jsem dobrý?
Co bych opravdu chtěl/a dělat?
Využijte toho luxusu, že se můžete na chvíli zamyslet. Nepromarněte šanci, kterou jste dostali. Kdo ví, kdy zase přijde. Možná ještě není pozdě změnit obor, začít pracovat sám/a pro sebe nebo jen lehce pootočit kurz své kariéry. Proberte své možnosti s partnerem, přáteli nebo s odborníkem a rozhodněte
se sami, než se pustíte do víru pracovního trhu a budete čekat, kdo si Vás vybere. Vy si také vybíráte. Využijte toho.
Pokud budete hledat práci, začněte u svých kontaktů. Dále můžete vystavit svůj životopis na portálech, které nabízejí práci a také pročítat inzeráty a odpovídat na ty, které Vás zaujmou. Pro rozšíření svých možností si můžete vybrat i jednu nebo více personálních agentur. Tak hlavu vzhůru!
Autor: Lenka Macková