Hledáme mzdovou účetní s komunikativní angličtinou a znalostí SAP. Nástup možný ihned.

Jak napsat skvělý životopis?

Máte jen pár vteřin, aby váš životopis zaujal personalistu a on vás pozval k osobnímu pohovoru. Je třeba mu poskytnout všechny informace jasnou a srozumitelnou formou, protože obvykle musí kvůli jedné pozici prohlédnout velké množství CV. Kde dělají kandidáti nejčastěji chyby?

1. Nevhodná fotografie

Fotografie vytváří první dojem. Má působit profesionálně a sympaticky. Ideální je neutrální pozadí, upravený vzhled, slušné oblečení a příjemný úsměv. V žádném případě nepoužívejte obrázek z dovolené.

2. Přehlednost

Chaotické CV odrazuje od čtení. Shrnutí podstatných informací umístěte na začátek. Pokud si nejste jisti strukturou, použijte některý z mnoha dostupných vzorů.

3. Délka

Životopis by se měl vejít do dvou stran A4. Personalista má na čtení málo času, a navíc je schopnost vybrat nejdůležitější informace považována za znak profesionality.

4. Nevhodná e-mailová adresa

Ideální e-mailová adresa je vaše jméno a příjmení. Jakékoliv přezdívky působí hloupě a nevhodně. Jestliže adresu se svým jménem nemáte, kvůli výběrovému řízení si ji založte.

5. Pravopis

Životopis s hrubkami nemůže být úspěšný. Použijte automatickou kontrolu na počítači a ještě ho nechte přečíst někomu, kdo má gramatiku v malíčku.

6. Názvy pozic

Stejná pozice může mít v různých firmách odlišné interní pojmenování. Uvádějte do CV takové názvy a popisy pozic, které budou pro personalistu srozumitelné a jasně zařaditelné.

7. Úspěchy

Nepište do CV jen seznam minulých pozic s popisy, ale pochlubte se svými úspěchy a vyčíslete jejich přínos pro zaměstnavatele. Pokud přesvědčíte druhou stranu, že jste v minulosti své firmě hodně peněz vydělal nebo ušetřil, máte napůl vyhráno.

8. Stejné životopisy

Na každou pozici se hodí trochu jiný kandidát. Tomu musíte pokaždé přizpůsobit svůj životopis. Snažte se užívat stejné výrazy a popisy pozic, jaké jsou uvedené v inzerátu. Rozesíláte-li všem budoucím zaměstnavatelům stejná CV, jen marníte čas.

Držte se těchto rad a váš životopis personalisty zaujme. A pokud ho doplníte dobrým motivačním dopisem, šance být pozván k osobnímu pohovoru ještě stoupne.