https://skyselect.cz/volne-pozice/interni-procesni-auditor-ka/

Motivační dopis je účinný nástroj

Mnoho kandidátů považuje motivační dopisy za otravné formální texty, které musí uvést do průvodního e-mailu. Obvykle je zkopírují z internetu a doplní je frázemi o tom, že reagují na ten a ten inzerát, jsou vhodnými uchazeči a v příloze posílají své CV. Takový motivační dopis nemá pro personalistu nebo zaměstnavatele žádnou informační hodnotu. Napište ho správně a zvyšte svou šanci být pozváni k pohovoru.

Platí pro něj ještě více než pro CV, že ho musíte vytvářet na míru každé jednotlivé pozici. Dopis by měl být jasný, stručný a zajímavý. Vložte ho přímo do těla e-mailu a ještě jednou do přílohy. Stejně jako CV nesmí obsahovat pravopisné chyby a bezobsažné fráze. Pokud znáte jméno adresáta, oslovte ho správným tvarem v pátém pádě. Vyhněte se také opakování údajů z životopisu.

Jak už název napovídá, měl by motivační dopis jasně sdělovat, proč se ucházíte právě o tuto konkrétní pozici. Abyste ho mohli vytvořit, musíte si nejprve o zmíněné pozici zjistit více informací. Ne vždy jsou všechny uvedené v inzerátu. Někdy je nutné zapátrat na internetu nebo se poptat mezi přáteli. Většina inzerátů ale název zaměstnavatele neudává a budete muset vycházet z toho, co je v něm uvedeno.

Napište po pravdě, proč vás daná pozice a obor láká a co můžete nabídnout. Třeba tento trh nebo tuto firmu už dlouho sledujete a považujete je za velmi perspektivní, i když se v současnosti potýká se stagnací. Možná v daném oboru pracují vaši přátelé a vy díky nim máte jasný obrázek, do čeho jdete. Každopádně uveďte svou praxi a některý svůj úspěch i s vyčísleným přínosem.  Nezapomeňte, že nejde jen o vaši motivaci, proč se ucházíte o tuto práci, ale musíte hlavně motivovat adresáta, aby se s vámi chtěl sejít.

Motivační dopis ukončete jasnou výzvou k akci v podobě přečtení životopisu a k navázání přímého kontaktu. K podpisu přidejte kontaktní údaje. V ideálním případě zaujme váš dopis personalistu natolik, že vás rovnou pozve k osobnímu pohovoru, aniž by příliš studoval CV. Můžete se díky němu odlišit od ostatních kandidátů a získat tak výraznou konkurenční výhodu.

(Vzor motivačního dopisu ke stažení.)