Obsazujeme účetní pozice s AJ i bez, juniorní i seniorní. Více najdete ve Volných pozicích, nebo nás kontaktujte telefonicky, či emailem, rádi vám vaše dotazy zodpovíme.

Motivační dopis je účinný nástroj

Mnoho kandidátů považuje motivační dopisy za otravné formální texty, které musí uvést do průvodního e-mailu. Obvykle je zkopírují z internetu a doplní je frázemi o tom, že reagují na ten a ten inzerát, jsou vhodnými uchazeči a v příloze posílají své CV. Takový motivační dopis nemá pro personalistu nebo zaměstnavatele žádnou informační hodnotu. Napište ho správně a zvyšte svou šanci být pozváni k pohovoru.

Platí pro něj ještě více než pro CV, že ho musíte vytvářet na míru každé jednotlivé pozici. Dopis by měl být jasný, stručný a zajímavý. Vložte ho přímo do těla e-mailu a ještě jednou do přílohy. Stejně jako CV nesmí obsahovat pravopisné chyby a bezobsažné fráze. Pokud znáte jméno adresáta, oslovte ho správným tvarem v pátém pádě. Vyhněte se také opakování údajů z životopisu.

Jak už název napovídá, měl by motivační dopis jasně sdělovat, proč se ucházíte právě o tuto konkrétní pozici. Abyste ho mohli vytvořit, musíte si nejprve o zmíněné pozici zjistit více informací. Ne vždy jsou všechny uvedené v inzerátu. Někdy je nutné zapátrat na internetu nebo se poptat mezi přáteli. Většina inzerátů ale název zaměstnavatele neudává a budete muset vycházet z toho, co je v něm uvedeno.

Napište po pravdě, proč vás daná pozice a obor láká a co můžete nabídnout. Třeba tento trh nebo tuto firmu už dlouho sledujete a považujete je za velmi perspektivní, i když se v současnosti potýká se stagnací. Možná v daném oboru pracují vaši přátelé a vy díky nim máte jasný obrázek, do čeho jdete. Každopádně uveďte svou praxi a některý svůj úspěch i s vyčísleným přínosem.  Nezapomeňte, že nejde jen o vaši motivaci, proč se ucházíte o tuto práci, ale musíte hlavně motivovat adresáta, aby se s vámi chtěl sejít.

Motivační dopis ukončete jasnou výzvou k akci v podobě přečtení životopisu a k navázání přímého kontaktu. K podpisu přidejte kontaktní údaje. V ideálním případě zaujme váš dopis personalistu natolik, že vás rovnou pozve k osobnímu pohovoru, aniž by příliš studoval CV. Můžete se díky němu odlišit od ostatních kandidátů a získat tak výraznou konkurenční výhodu.

(Vzor motivačního dopisu ke stažení.)